DRĖGMĖ PATALPOSE

DRĖGMĖ PATALPOSE

Oro drėgmė daro įtaką mūsų aplinkai, o aplinka - sveikatai. Jei patalpose kaupiasi kondensatas ir patalpa yra pernelyg drėgna, kyla pavojus, kad  atsiras įvairių kenkėjiškų organizmų, tokių kaip dulkių erkutės, pelėsis ar grybelis, kurie gali stipriai ir net nepakeičiamai pakenkti mūsų sveikatai. Todėl labai svarbu, kad oro drėgmės lygis jūsų būste atitiktų reikiamus parametrus ir kad per parą mikroklimato rodikliai žymiai nesvyruotų, nes tai nepalankiai veikia žmogaus sveikatą.

Veiksniai turintys įtakos patalpų drėgmei

Yra keletas pagrindinių veiksnių turinčių įtakos patalpų drėgmei:

 • Patalpų vėdinimas
 • Patalpų oro temperatūra
 • Pastatų sandarumas

Patalpų vėdinimas
Patalpų vėdinimas yra greičiausias būdas norint pagerinti  oro kokybę bei sumažinti drėgmę patalpoje. Nenuostabu, kad daug kur rašoma jog norint palaikyti gerą mikroklimatą reikėtų kasdien bent po 5-10 min plačiai atverti langus ir išvėdinti patalpas. Tam taip pat puikiai tinka išmaniosios vėdinimo sistemos, kurios be didelio vargo užtikrins maksimalų komfortą ir žmogui tinkamą mikroklimatą.

Temperatūra
Nereikėtų pamiršti jog drėgmės kiekis taip pat  priklauso  nuo patalpų temperatūros skirtumų, Netolygūs temperatūros svyravimai turi daug neigiamų pasėkmių. Viena iš jų ir yra drėgmė. Norint palaikyti gerą mikroklimatą bei išvengti drėgmės susidarymo reiktų laikytis rekomenduojamų temperatūros rodiklių.

Pastatų sandarumas
Drėgmės lygis namuose padidėja atsiradus padidėjusiam sandarumui kai oras necirkuliuoja  nei per duris nei langus. Ko pasekoje kaupiasi drėgmė, pelėsis bei atsiranda kitos užterštumo rizikos. Norint to išvengti patalpa turi kvėpuoti. Tačiau kvėpuoti turi per kokybiškus ventiliacijos įrenginius, neprarandant patalpoje esančios šilumos ir tinkamai reguliuojant patalpų drėgmę.

Rekomenduojami patalpos drėgmės rodikliai
Drėgmė veikia mūsų fiziologiją ir daro didelę įtaką žmogaus sveikatai. Ji gali turėti įtakos mūsų odai, akims ar net kvėpavimo takams Drėgmės trūkumas sukelia  rankų ir veido odos išsausėjimą, pažeidžia jos apsauginį sluoksnį, sukelia akių dirglumą t.y ragenos sausumą ar net sukelia kvėpavimo takų gleivinės sausumą, dėl ko gali paūmėti astma, alergija ir apskritai sumažėja organizmo apsauga peršalimo ir kitoms infekcinėms ligoms. Todėl būtina žinoti rekomenduojamus patalpos drėgmės rodiklius ir jų laikytis.

Lentelėje pateikiama rekomenduojama santykinė oro drėgmė skirtinguose kambariuose:

 Kambario tipas

 Rekomenduojama santykinė oro drėgmė % 

 Valgomasis

40-60

 Vonios kambarys, virtuvė

40-60

 Darbo kambarys, biblioteka 

30-40

 Miegamais

40-50

 Vaikų kambarys

45-60

Tačiau reiktų atkreipti dėmesį, kad skirtinguose kambariuose vyrauja skirtingi drėgmės lygiai. Virtuvėje, vonios kambaryje ir tualete visada bus padidėjęs drėgmės lygis, todėl šių kambarių standartas yra aukštesnis nei kitų kambarių. Kitaip tariant, jei drėgmė yra tinkama, mes ne tik gerai jaučiamės, bet galime sutaupyti šildymui.

Kaip padidinti ar sumažinti drėgmę patalpoje
Norint išvengti per didelio ar per mažo drėgmės kiekio ore pasekmių, turėtumėte žinoti keletą būdų kaip vienu ar kitu atveju sumažinti ar padidinti drėgmės kiekį patalpoje.

Vienas iš požymių rodančių, kad drėgmės kiekis patalpoje per didelis yra kondensato susidarymas. Tad reiktų atkreipti dėmesį į drėgmės mažinimą.

Drėgmės kiekį mažina:

 • šildymo prietaisai;
 • oro kondicionieriai;
 • patalpos vėdinimas pravėrus langus, kai lauko temperatūra žemesnė nei -10C;
 • interjero detalės, ypač minkšti baldai, žaislai, kilimai.

Na o sausas oras namuose atsiranda dėl per didelio sandarumo. Tai leidžia įvairioms dulkėms cirkuliuoti jūsų namuose su bakterijomis, virusais, dulkių erkutėmis, kurios gali sukeltis tam tikras sveikatos problemas. Tad namuose atsiradus sausumui reiktų drėgmės kiekį joje padidinti.

Drėgmės kiekį padidina:

 • prietaisai kurie skleidžia drėgmę (pvz: indaplovė, akvariumas)
 • kambariniai augalai;
 • drėgni skalbiniai;
 • sugedę vandens vamzdžiai ir vandentiekis.

Per drėgno oro poveikis žmonėms ir daiktams (pelėsis, grybelis)
Dažniausiai per didelis drėgmės kiekis atsiranda rudenį, kai dažnai lyja, o netinkamai izoliuotos patalpos pačios iš savęs tarsi traukia tą drėgmę. Jei patalpoje drėgmė viršija 60%, toks oras yra kenksmingas ne tik žmonėms, bet ir baldams, buitinei technikai bei apdailai. Dėl didelės drėgmės padidėja sąskaitos už šildymą, oras tampa sunkus, nemalonaus kvapo, o dalis vandens garų kondensuojasi ant sienų. Apie per didelę drėgmę patalpoje dažniausia praneša pelėsis. Kai tik mikroklimato sąlygos tampa palankios pelėsiui daugintis, jis iš karto tai pajunta Tačiau tai taip pat puiki terpė  vystytis grybeliams, pelėsiams, erkutėms ir patogenams. Ar jūsų patalpoje yra pelėsių, galima nustatyti šildymo sezono pradžioje. Išoriškai matomas Pelėsis „nusėda“ ant langų kraštų, kampuose, šalia grindjuosčių. Dėmelės gali būti skirtingų atspalvių: nuo juodos iki pilkai rudos, geltonos, baltos. Tačiau pelėsis  bei įvairūs grybeliai taip pat gali sukelti grybelines kūno infekcijas kurioms būdinga:

 • pasunkėjęs kvėpavimas;
 • dažnas galvos svaigimas;
 • raumenų ir kaulų sistemos problemos;
 • alerginiai bėrimai;
 • sunku susikaupti;
 • įvairios inkstų ir kepenų ligos;
 • dažnos viršutinių kvėpavimo takų ligos.

Per sauso oro poveikis žmonėms ir daiktams
Kaip ir drėgnas oras kenkia mūsų sveikatai,taip pat kenkia ir per daug sausas.

Dėl sauso patalpų oro:

 • sumažėja plaukų, nagų ir odos elastingumas, jų paviršiuje susidaro mikroplyšiai, formuojasi raukšlės, oda gali luptis, atsirasti dermatitas;
 • akių gleivinė išsausėja, akis dirgina, atsiranda niežėjimas, ašarojimas, paraudimas, „smėlio“ pojūtis;
 • tirštėja kraujas, dėl to sulėtėja kraujotaka, atsiranda silpnumas, galvos skausmas, vangumas, padidėja apkrova širdžiai;
 • padidėja skrandžio ir žarnyno sulčių klampumas, dėl to sulėtėja virškinimas;
 • išsausėja kvėpavimo takų gleivinė, dėl ko silpnėja imunitetas peršalimo ir kitoms ligoms;
 • kvėpavimo takuose padaugėja alergenų, nes sausame ore trūksta drėgmės, o vandens lašeliai esantys ore, alergenus suriša.

Žinoma pirmiausia ką reikėtų daryti esant per sausam orui tai jį drėkinti. Kadangi toks oras yra ypatingai kenksmingas kūdikiams, mažiems vaikams ir nėščiosioms. Todėl jei namuose norime visada jaustis gerai– tokiais atvejais ypatingai svarbu rinktis sistemas, kurios padėtų palaikyti gerą mkroklimatą bei tinkamą drėgmę, o tai garantuoja, kad oras jūsų namuose bus tyras. Tai ir yra viena iš pagrindinių oro šilumos siurblių, oro kondicionierių, bei decentralizuotų vėdinimo sistemų darbas.

Mūsų įmonė specializuojasi būtent tokių problemų sprendime, todėl „Vilpo“ ekspertai pasiūlys efektyviausia problemos sprendimo būdą Jums. Papildoma informaciją galite rasti skiltyje „PASLAUGOS“ arba susisiekite tel.: +37069977150 arba info(@)vilpas.lt

Pakeisk savo gyvenimo kokybę

UAB „Vilpas“
Įmonės kodas: 304447101
Adresas: Šilo 9, LT-66252, Druskininkai
Tel.: +37069977150
El. paštas: info(@)vilpas.lt


Vilpas

Kondicionavimo ir vėdinimo
sistemos jūsų namams


© 2024 UAB „Vilpas“ 
Visos teisės saugomos