Kaip atpažinti, kad pas jus apsigyveno pelėsis?

pelesis zalias

Pelėsis – tai tylus, nematomas priešas, kuris nesirenka aukų ir negailestingai ardo tiek jūsų sveikatą, tiek gyvenamąją aplinką. Negydomas jis gali sukelti ne tik alergijas ar kvėpavimo takų ligas, bet ir onkologinius susirgimus. Pelėsio toksinai patenka į organizmą, sukelia ląstelių mutacijas ir pavojingas ligas, kurios kartais diagnozuojamos tik per vėlai.

Kaip atpažinti, kad jūsų namuose apsigyveno pelėsis?

Patalpų paviršių pamėlynavimas, pažaliavimas, sienų lupimasis, juodi taškeliai ant lubų ir nemalonus kvapas yra pirmieji ženklai, kad jūsų namuose karaliauja pelėsis. Pelėsinių grybelių kolonijos yra klastingos – jos gali būti įvairių spalvų: Alternaria ir Aspergillus niger yra juodos arba rudos, Penicillium – mėlynos arba žalios, o kitų grybų kolonijos – pilkos, geltonos ar net raudonos. Neapsigaukite! Net jei nematote pelėsio, jo sporos gali jau sklandyti ore ir kelti pavojų jūsų sveikatai.

Pelėsio atsiradimo priežastys

Pelesio naikinimas

Dauguma žmonių klaidingai galvoja, kad pelėsis yra tik estetinė problema. Tačiau tikroji problema slypi giliau. Juodos dėmės ant sienų ir nemalonus kvapas dažniausiai rodo, kad patalpos yra prastai vėdinamos ir jose kaupiasi drėgmė – pagrindinė pelėsio atsiradimo priežastis. Pelėsio sporos sklando ore ir apima kur kas didesnį plotą, nei matomas židinys. Tai reiškia, kad net jei pelėsis yra tik rūsyje, viso namo gyventojai įkvepia jo pavojingų sporų. Šios mikroskopinės dalelės gali įsiskverbti į kvėpavimo takus, pažeisti plaučius ir ilgainiui sukelti rimtas, net mirtinas ligas.

Pelėsių sukeliamos ligos

Pelesio pasekmes

Pelėsių poveikis gyvenamai aplinkai

Pelėsiai ypač dažnai atsiranda prastai vėdinamose patalpose su didele drėgme. Jie gali gyventi ant beveik bet kokio paviršiaus: medienos, betono, plytų ar plastiko. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), apie 30% visų pasaulio pastatų turi problemų dėl pelėsio ir patalpų drėgmės. Tai ne tik kenkia sveikatai, bet ir pažeidžia pastato struktūrą. Mediena, kurioje gyvena pelėsiai, suyra vos per keletą metų, nes pelėsiai išskiria fermentus, kurie naikina celiuliozę – pagrindinę medienos sudedamąją dalį.
Blogiausia tai, kad pelėsiai įsiskverbia į giliausius statybinių medžiagų sluoksnius. Jų siūleliai – hifai – yra tokie ploni, kaip žmogaus plaukas, ir prasiskverbia į paviršius, naikindami juos iš vidaus. Jei laiku nesiimsite veiksmų, sienų konstrukcijos gali tapti negrįžtamai pažeistos.
Neatidėliokite – veikite dabar! Pelėsis neatsitrauks pats. Naudokite efektyvias priemones nuo pelėsio, bet svarbiausia – kreipkitės į specialistus. Tik profesionalai gali tiksliai nustatyti pelėsio atsiradimo priežastį, pašalinti židinį ir užtikrinti, kad problema nepasikartotų. Nepamirškite, kad tinkamas patalpų vėdinimas yra pirmasis žingsnis kovoje su pelėsiu. Užkirskite kelią šiam klastingam priešui ir apsaugokite savo namus bei šeimą!

Pakeisk savo gyvenimo kokybę

UAB „Vilpas“
Įmonės kodas: 304447101
Adresas: Šilo 9, LT-66252, Druskininkai
Tel.: +37069977150
El. paštas: info(@)vilpas.lt

Kondicionavimo ir vėdinimo
sistemos jūsų namams


Vilpas


© 2024 UAB „Vilpas“ 
Visos teisės saugomos