Pelėsinių grybų įvairovė

pelesis melynasPelėsinių grybų rūšių yra labai daug. Kiekviena rūšis dažnai skirstoma į skirtingus porūšius. Todėl sunku priskirti tam tikrą veislę vienai grupei tik pagal spalvą. Atrodo, kad tas pats penicilis gali būti skirtingų spalvų, atsižvelgiant į tai, kuriam vienos didelės grupės porūšiui jis priklauso.

Juodas pelėsis
Ši spalva priklauso ne tik nuo pelėsių įvairovės, bet ir nuo vystymosi stadijos, kurioje jie šiuo metu yra. Svarbų vaidmenį atlieka medžiagos paviršius, kuriame vystosi pelėsiais. Juodai „nudažytos“ dažniausiai būna šios rūšys:

Ulocladium.

Jis priklauso 4-ajai patogeniškumo grupei. Apart statybinių medžiagų, ši rūšis kenkia maistui. Jis vystosi aplinkoje, kurioje yra ypač didelis drėgmės lygis.

Cladosporium.

Pradiniame vystymosi etape jis neturi spalvos, vėliau gali įgauti įvairią spalvą. Ypač pavojingas augalams ir jų sėkloms. Jam nereikia daug drėgmės, jis vystosi net žemoje temperatūroje. Dažnai randamas lauke, ypač vasarą. Kai kurie porūšiai buvo vadinami „žibalo grybais“, nes jie „valgo“ dyzelinį kurą ir kitą kurą bei tepalus. Šios rūšies pelėsiai pasiskirsto beveik tiek pat, kiek Penicillium ir Aspergillus rūšys.

Penicillium.
Tokio tipo grybai atlieka svarbų vaidmenį gamtoje ir vaistų gamyboje. Nepaisant to, kai kurios padermės (pavyzdžiui, Penicillium marneffei) priklauso 3 ir 4 patogeniškumo grupėms ir kelia ypatingą pavojų žmonių sveikatai. Ir tai, jau nekalbant apie tai, kaip dažnai jie sutinkami žmonių namuose!

Alternaria.
Grybelis, priklausantis ketvirtai patogeniškumo grupei ir turintis gana platų paplitimą. Jis dažnai užkrečia daržoves ir vaisius, tačiau kartais auga ant žmogaus odos, taip pat kvėpavimo takuose.
Aspergillus.
Jis priklauso aukštesnėms pelėsių grybams ir, priklausomai nuo rūšies, 3 arba 4 patogeniškumo grupei. Šio tipo pelėsiai žmonėms ir gyvūnams sukelia aspergiliozę (liga dažniausiai pažeidžia plaučius). Grybiena yra balta, o sporos yra juodos. Paprastai randamas patalpose.
Chaetomium.
Jis turi klasikinę juodą spalvą ir platų pasiskirstymą (dirvožemis, oras, sėklos ir t.t.). Dažnai randamas medienos ir natūralaus audinio pluoštuose. Optimalus temperatūros režimas yra nuo 25 iki 35 laipsnių celsijaus. Dažnai tampa žmonių alerginių reakcijų (alerginio rinito, bronchinės astmos) kaltininku. Ypač pavojingas yra patekimas į žmogaus virškinamąjį traktą. Dėl šios rūšies grybelių buvo mirčių.
Phoma.
Jis yra ketvirtoje patogeniškumo grupėje. Grybienos spalva yra juoda, sporos yra bespalvės.
Wallemia.
Juodasis pelėsis, priskiriamas kserofilams - organizmai, galintys gyventi mažoje drėgmėje ir aukštoje temperatūros aplinkoje. Tokio tipo grybai nemėgsta didelės drėgmės, tai reiškia, kad jie gali pasirodyti bet kur, ir juos pašalinti bus gana sunku.

Pilkas pelėsis
Saprofitinio pelėsio grybeliai, maitindamiesi negyvomis organinėmis dalelėmis, kenkia ne tik uogoms ir vaisiams, bet ir žmogaus organizmui. Pilkas pelėsis atrodo kaip paprastas apnašas. Jis nusėda ant bet kokių medžiagų, maisto ir kitų paviršių. Kambariniai augalai taip pat gali nukentėti nuo pilkojo pelėsio, nes jis užkrečia ir gėlių sėklas.

Baltas pelėsis
Dažnai randamas ant žemės, medžiuose ir augaluose, sūriuose ir duonos kepiniuose. Namuose gleivės ar balti kapitai dažniausiai pasirodo vazonuose su gėlėmis, o ant sienų - labai retai. Dažnai žmonės painioja išblukusią nuo saulės ant sienų spalvą su paprastu baltu pelėsiu. Lengva atskirti išblukimą nuo pelėsio. Pirmasis trupinasi rankose, nes turi kristalinę struktūrą, o antrasis minkomas.

Rožinis pelėsis
Pelėsis, kuris atrodo kaip pūkuotas rausvas debesis, neužkrečia statybines medžiagas taip dažnai, kaip kai kurios kitos pelėsių rūšys. Dažniau jis atsiranda ant augalinių atliekų ir puvančių produktų (sugedusių vaisių, daržovių ar net javų, kurie buvo laikomi netinkamomis sąlygomis). Rožinis pelėsis nekelia jokio ypatingo pavojaus, tačiau geriau išmesti produktus, kuriuos jis padengė.

Žydras pelėsis
Mėlynieji grybai, vadinami „kilniu pelėsiu“, yra reti svečiai privačiuose namuose ir butuose, daug dažniau jie įsikuria ant medžių. Žmonėms mėlynasis pelėsis nėra ypač pavojingas. Be to, kartais tai netgi naudinga. Pavyzdžiui, jis naudojamas gaminant tas išskirtines sūrio rūšis.

Žalias pelėsis
Kiekvienas bent kartą gyvenime matė svogūną (tai taip pat daro įtaką česnakui), padengtą nemalonia žaliai mėlyna danga. Tai yra Penicillium genties atstovai (dažniausiai tai yra P. expansum Thom., P. glaucum Link). Taip pat yra naudingų žaliųjų pelėsių, pavyzdžiui, iš Trichoderma genties (ypač Trichoderma viride). Jo pagrindu pagamintas „Trichodermin“ - medžiaga, sauganti augalus nuo kitų grybelių ir įvairių ligų.

Grybai gali egzistuoti tiek dirvožemyje, tiek vandenyje. Jie sutinkami visur: laukuose ir miškuose, kalnų slėniuose ir smėlėtose vietose! Daugybė sporų, kurių pagalba dauginasi grybai, yra dideliais kiekiais ore. Kartais oro srautas juos pakelia dešimties kilometrų aukštyje arba „šimtuką“ nuneša į tolį. Rekordinis grybų sporų aptikimo aukštis yra 33 kilometrai. Kartais atrodo, kad pelėsiai kyla iš niekur. Taigi, jei atviroje vietoje laikysite sterilų dubenį su tinkama terpe, tada netrukus ant jo paviršiaus pateks grybelių sporos kartu su dulkėmis ir bakterijomis. Po kurio laiko mažytės sporos virsta aksominėmis pelėsio pagalvėlėmis, kurios bus kitokios spalvos ir pasieks keletą centimetrų skersmens.

Ore plūduriuojančių sporų koncentracija yra daug didesnė nei lauke. Grybų sporas dirvožemyje kartu su dulkėmis neša vėjas. Taigi daugelis jų patenka į palankią aplinką: produktuose, rezervuaro paviršiuje, augalų lapuose ar dirvožemyje, kuriame jie yra, žmogaus ir gyvūno kvėpavimo sistemoje bei odoje. Kai kurios sporos, patekusios į žmogaus kūną (ypač dideliais kiekiais), sukelia įvairių rūšių ligas.

Pakeisk savo gyvenimo kokybę

UAB „Vilpas“
Įmonės kodas: 304447101
Adresas: Šilo 9, LT-66252, Druskininkai
Tel.: +37069977150
El. paštas: info(@)vilpas.lt


Vilpas

Kondicionavimo ir vėdinimo
sistemos jūsų namams


© 2024 UAB „Vilpas“ 
Visos teisės saugomos