MIKROBIOLOGINIS PATALPŲ UŽTERŠTUMAS

MIKROBIOLOGINIS PATALPŲ UŽTERŠTUMAS

Mikroorganizmai esantys ore (virusai, bakterijos, grybai ir pirmuonys)

Patalpų oro kokybė turi didelę įtaką žmonių sveikatai, nes net ir maži taršos šaltiniai uždaroje erdvėje sukuria reikšmingas taršos koncentracijas. Šiuolaikinis žmogus, priklausomai nuo gyvenimo būdo ir darbinės veiklos, gyvenamuosiuose ir visuomeniniuose pastatuose praleidžia nuo 52 iki 85% laiko. Todėl patalpų oras, net esant gana mažai biologinių teršalų koncentracijai, veikia žmogų ir gali turėti įtakos jo savijautai, darbingumui ir sveikatai.
Ore esančių organinės kilmės dalelių įvairovė didžiulė, tačiau didžiausią įtaką žmogaus sveikatai daro patalpų ore esantys mikroorganizmai :

  • Virusai
  • Bakterijos
  • Grybai
  • Pirmuonys

Be mikroorganizmų, kuriems priskiriami virusai, bakterijos, grybai ir pirmuonys, patalpų ore taip pat gali būti žiedadulkių, gyvūnų kailio ir odos dalelių, vabzdžių ir erkių fragmentų bei išskyrų. Patalpų ore taip pat gali būti lakiųjų organinių junginių, kurie yra gyvų organizmų, pavyzdžiui, kambarinių augalų ir mikroorganizmų, gyvybinės veiklos produktai.

Pelėsio keliama grėsmė žmogaus sveikatai

Pelėsis – kitaip dar žinomas kaip mikroskopinis grybas. Grybeliai dėl savo fiziologijos svetimi žmonėms ir šiltakraujams gyvūnams. Jų metabolizmo produktai praktiškai visose stadijose žmogui yra pavojingi. Ypatingą grėsmę grybeliai kelia esantiems užkrėstose patalpose žmonėms.

Savo gyvenimo ir vystymosi metu grybeliai išskiria skystus ir lakius toksinus, o taip pat sporas, kurie lengvai pernešami oro srautais ir patenka į žmogaus kvėpavimo takus. Pelėsio kenksmingumas pasireiškia alerginiu poveikiu ir toksiškumu. Grybelių kolonijos išskiria aflanotoksinus – nuodus. Jie patenka į organizmą kvėpavimo takais ir gali kauptis. Susikaupę organizme toksinai po tam tikro laiko gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Pelėsio toksinis poveikis pasireiškia įvairiais lengvo negalavimo pojūčiais: 

Pelesio pasekmes

 

Alerginis grybelio poveikis pasireiškia sunkiai diagnozuojamais odos ir gleivinių alerginiais atvejais: Alerginis rinitas – vienas iš plačiausiai paplitusių susirgimų, dar vadinamas alergine sloga, Bronchinė astma.
Kancerogeninis poveikis pasireiškia, kai grybelis patenka į maistą. Pastebėjus pelėsio paliestą produktą būtina nedelsiant jį išmesti.
 Mes labai retai pagalvojame apie pelėsio pasekmes mūsų sveikatai ir susirūpiname tik pastebėjus kokius nors su juo susijusius požymius. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad pelėsis labai klastingas. Jis veikia sveikatą palaipsniui. Ypatingai pelėsis nuodingas kūdkiams ir vaikams.
 Iš pradžių vaikas gali susirgti lėtine sloga arba gali atsirasti kosulys. Kai kuriems vaikams pasireiškia akių uždegimas ir galvos skausmai. Svarbu žinoti, jog ilgalaikis grybelio poveikis organizmui gali sukelti eilę sunkių susirgimų, tokių kaip laringitas, bronchitas, pneumonija, tracheitas, astma, raumenų ir kaulų sistemos patologijos, dermatitas, stomatitas, konjuktivitas, egzema, inkstų ir kepenų pažeidimai, vidiniai ir nosies kraujavimai, pienligė. Tai nepilnas sąrašas visų patologijų, kurias gali sukelti toks, daugelio žmonių manymu, nekenksmingas dalykas, kaip pelėsis.

Pagrindinės ligos, sukeliamos pelėsio sporomis:

  • kvėpavimo takų problemos: tracheitas, sinusitas ir rinitas, astma, pneumonija, laringitas, bronchitas;
  • odos ligos: mikozė, egzema, psoriazė;
  • alergija – kosulys, čiaudulys, stiprus nosies užgulimas, ašarojimas, bėrimas;
  • gleivinių pažeidimai – stomatitas ir pienligė;
  • virškinimo problemos – kepenų nepakankamumas ir cirozė, intoksikacija;
  • mikotoksikozė – odos, respiratorinė, maistinė. Pelėsis veikia ir nervų sistemą, kas pasireiškia nuotaikos pakitimais, jauduliu, nemiga ir apatija;
  • kraujagyslių sistemos problemos;
  • aflatoksikozė – onkologijos vystymasis;
  • imuninės sistemos susilpnėjimas;

Tai nepilnas sąrašas visų patologijų, kurias gali sukelti toks, daugelio žmonių manymu, nekenksmingas dalykas, kaip pelėsis.

 Pirmiausia ką reikėtų daryti pastebėjus pelėsį – nustatyti jų atsiradimo vietas ir priežastis. Pagrindinė priemonė norint išnaikinti pelėsį– sumažinti padidėjusią kondensacinę drėgmę. Tai padaryti  galima pašalinus sąlygas palankias pelėsiams augti – sutvarkius stogus, plyšius bei pasirinkus tinkamą šildymą ir vėdinimo sistemą.

Mūsų įmonė specializuojasi būtent tokių problemų sprendime, todėl „Vilpo“ ekspertai pasiūlys efektyviausia problemos sprendimo būdą Jums. Papildoma informaciją galite rasti skiltyje „PASLAUGOS“ arba susisiekite tel.: +37069977150 arba info(@)vilpas.lt

Pakeisk savo gyvenimo kokybę

UAB „Vilpas“
Įmonės kodas: 304447101
Adresas: Šilo 9, LT-66252, Druskininkai
Tel.: +37069977150
El. paštas: info(@)vilpas.lt


Vilpas

Kondicionavimo ir vėdinimo
sistemos jūsų namams


© 2024 UAB „Vilpas“ 
Visos teisės saugomos